niedziela, 22 listopada 2009
Internet + Dziecko = Niebezpieczeństwo ?
Moim zdaniem komputer sam w sobie nie jest ani dobry, ani zły. Jest narzędziem, którym trzeba umieć się posługiwać. Już od dziecka.
Internet na dobre zagościł już w naszych domach, stając się nieodzowną częścią codziennego życia. Tak jak z telewizji, korzystają z niego dorośli, korzystają i dzieci. Jako że ograniczenie sześcio-, siedmiolatkom dostępu do komputera jest rzeczą dość skomplikowaną, żeby nie powiedzieć, niemożliwą, warto wpoić najmłodszym internautom zasady bezpiecznego poruszania się w sieci, tak by wirtualne podróże przynosiły tylko pozytywne doświadczenia. Powiem więc, na co uczulić dziecko surfujące w sieci; jak sprawić, by internet stał się oknem na świat, narzędziem zdobywania wiedzy, a nie źródłem zaśmiecających umysł pseudoinformacji czy przykrych i niebezpiecznych przeżyć. Powiem też, czym kierować się przy wyborze gier internetowych dla dzieci.
Po pierwsze - bezpieczeństwo
Jak już wspominałam w poprzednich postach korzystając na co dzień z internetu, zarówno dzieci, jak i dorośli mogą natrafić, wbrew własnej woli, na nieodpowiednie treści, także takie, które publikowane są z naruszeniem prawa. Jeśli trafimy na taką stronę, powinniśmy zgłosić to do jednej z organizacji, które zajmują się monitorowaniem sieci. Linki tych organizacji dostępne są po prawej stronie mojego bloga, a zasady jakimi należy się kierować znajdują się w poprzednich postach.
Po drugie - wiedza
W sieci coraz więcej jest stron przeznaczonych dla młodych i najmłodszych internautów. Część z nich ma certyfikat "Strona przyjazna dzieciom", przyznawany przez fundację kidprotect.pl, co nie oznacza jednak, że te, które go nie mają, nie nadają się dla dzieci. Mimo to dobrze, jeśli najpierw rodzice wraz z potomkiem odwiedzą strony, po których dziecko chce chodzić, i upewnią się, że nie zawierają one nieodpowiednich treści.
Po trzecie - zabawa
Komputer to nie tylko surfowanie w sieci, to także gry. By ustrzec najmłodszych przed występującą w niektórych grach przemocą czy wulgarnym językiem, warto dokładnie zapoznać się z oznaczeniami umieszczonymi na opakowaniu, a jeśli takich oznaczeń nie ma, zrezygnować z zakupu. O treściach zawartych w grze informują oznaczenia ustanowione przez Europejską Federację Oprogramowania Internetowego w postaci Europejskiego Systemu Klasyfikacji Gier. Jeśli na pudełku znajduje się napis 3+ czy 7+, oznacza to, że gra nie zawiera treści szkodliwych dla dzieci w tym wieku. Zawarte w grze treści opisują także inne piktogramy, symbolizujące wulgarne słownictwo, dyskryminację czy strach.
By jak najlepiej dostosować grę do wieku dziecka, warto zwrócić uwagę na stopień trudności, o którym informuje dodatkowe oznaczenie, np. "od 6 lat", a także wersję językową: naklejka PL - polska wersja językowa występuje na programach w pełni zdubbingowanych, a PL - polska wersja kinowa na tych, na których pojawiają się napisy.
Warto już najmłodszym internautom wpoić zasady poruszania się w sieci, tak żeby mieli z tego wyłącznie pożytek i mądrą rozrywkę.
Bezpieczne i ciekawe strony
http://www.dzieci.pl
http://www.dziecieca.warszawa.pl
http://krakow.pl/dladzieci
http://www.mamba-klub.pl
http://www.playhousedisney.pl
Ciekawe gry i programy dla dzieci
"Kangurek Kao - Tajemnica Wulkanu" gra platformowa PL , 3+, wyd. Cenega
"Catz" - gra dla młodych miłośników kotów PL, 3+ wyd. Ubisoft
"Mały Adibu" - seria gier edukacyjnych dla dzieci od 2 do 5 lat PL, 3+, wyd. CD Projekt3
Subskrybuj:
Posty (Atom)